חיפוש

כיצד ניתן להוכיח שנגרם נזק למטופל ברשלנות רפואית?

התקדמות העולם הרפואי שינתה את העולם מהקצה אל הקצה ואנחנו חבים לכך את חיינו. ברוב המחקרים, השירות הרפואי שניתן במדינות המתקדמות הוא איכותי, מסור ומוצלח. יחד עם זאת, במקרים רבים מתקבל טיפול רפואי לא מוצלח, כזה שאף מחמיר את המצב.

כמו כן, ישנם מקרים בהם טיפול רפואי לא מתאים ניתן תחת רשלנות של הגורם הרפואי באופן שגרם נזק למטופל. מקרה מהסוג הזה נקרא רשלנות רפואית, אך כיצד ניתן להוכיח שנזק נגרם למטופל כתוצאה מרשלנות?

 

קצת על רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא מונח משפטי המתאר התנהגות לא מקצועית של עובדי מערכת הבריאות, כגון רופאים, אחים וצוותי רפואה אחרים שהביאה לפגיעה במטופלים. כמו כן, התנהגות לא מקצועית זו עשויה לכלול אי מתן טיפול, חוסר רצינות, או פעולות לא תקינות של העובדים בתחום הרפואה, ואשר יכולה לגרום לפגיעה בטיפול ובאיכות הטיפול של המטופלים. במקרה שמתקיימת רשלנות רפואית, ניתן למצות את הדין עם האחראים ולהגיש תביעה בעזרת עורך דין רשלנות רפואית.

 

כל טיפול רפואי לא טוב הוא רשלנות רפואית?

התשובה הקצרה לשאלה היא בהחלט לא. כדי שמקרה נתון יוכר כמקרה שחלה בו רשלנות רפואית קיימים שלושה קווים שיש לחבר. ראשית, יש להוכיח שהגוף הרפואי נתן טיפול רפואי בעל אופי רשלני, שנית צריך להוכיח שנגרם נזק למטופל, לבסוף צריך להוכיח קשר סיבתי בניהם. כלומר, צריך להוכיח שבעקבות הטיפול הרפואי הרשלני נגרם נזק למטופל.

 

איך מוכיחים את זה?

הגורם הכי חשוב בדרך להוכחת רשלנות רפואית הוא חוות דעת של מומחה רפואי. לפי חוק, כדי לקדם תביעת רשלנות רפואית, על התובע להציג תצהיר שנכתב על ידי רופא מומחה. כמו כן, על התצהיר להיכתב על פי נהלים מדוקדקים, במסגרתו המומחה יפגין ידע בפרטי במקרה וכן יתקף זאת באמצעות מסמכים רלוונטיים.

במידה ותצהיר המומחה יצביע על רשלנות ובית המשפט ישתכנע מכך, מקרה יוכל להיות מוכר ככזה שהתרחשה בו רשלנות רפואית עם כל ההשלכות שנלוות לכך.

 

איך משיגים חוות דעת של מומחה?

מומחים לא ממהרים לכתוב תצהירים שמלמדים על רשלנות רפואית. שכן, תצהירים שכאלו עלולים להכתים את האופן בו טיפול רפואי בתחומם ניתן באופן רוחבי. כדי להשיג תצהירים, מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע משפטיים, לרבות עורך דין רשלנות רפואית, וכך לגבש דרך פעולה. כך שבמקרה ואכן התקיימה רשלנות, ניתן יהיה להשיג חוות דעת ממומחה.

 

לסיכום – אפשר להוכיח רשלנות רפואית

כדי לשמור על הרופאים, החוק קבע מספר תנאים שיקשו על תביעות רשלנות רפואית. שכן, לא היינו רוצים שרופאים יחששו למלא את תפקידם החשוב. יחד עם זאת, אם באמת התקיימה רשלנות רפואית, אפשר וצריך למצות את הדין עם האחראים ולקבל פיצוי הולם. נאחל בריאות איתנה והצלחה רבה!

רשלנות רפואית

באותו נושא
עורך דין
כיצד מתנהלת תביעת נזיקין?

תביעות נזיקין מבוססות ברובן על עוולות מכוח פקודת הנזיקין. בפקודה ישנן עוולות כלליות כגון,  "רשלנות", "הפרת חובה חקוקה" לצד עוולות ספציפיות כגון, "כליאת שווא", "תרמית"

קרא עוד »